
Wydarzenia
Drugi odcinek podcastu serii ,,Filozofia podatków"
24.09.2024 r.
Na naszym kanale ,,Filozofia Podatków" na YouTubie opublikowaliśmy już drugi odcinek podcastu poświęconego zagadnieniom podatkowym. Tym razem Paweł Kossecki wraz z Magdaleną Tecław omówili kwestie związane z trendami cyfrowymi jakie mogą obecnie i w przyszłości wspomóc procesy podatkowe. Opowiedzieli również o naszym nowym narzędziu IT do przeprowadzania analizy benchmarkingowej.
Rozwój technologiczny, a szczególnie wszechobecność sztucznej inteligencji może być szansą dla wielu różnych kancelarii prawnych, w tym oczywiście dla kancelarii doradców podatkowych.
W tym odcinku Paweł i Magda starali się odpowiedzieć na pytania:
-
Jakie wyzwania technologiczne stanęły przed podatnikami i organami podatkowymi w ostatnich latach?
-
Jak zmiany technologiczne wpływają obecnie na codzienną pracę doradców podatkowych?
-
Jakie są plusy i minusy zmian w automatyzacji rozliczania podatków na przestrzeni ostatnich 5 lat?
-
W jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji może wpłynąć na rozliczanie podatków?
-
Na jakie kwestie należy uważać przy stosowaniu sztucznej inteligencji?
Podcast dostępny jest pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=CDPg57QFobc
Pierwszy odcinek autorskiego podcastu ,,Filozofia podatków"
10.09.2024 r.
Na naszym kanale na YouTube ,,Filozofia podatków" ruszył właśnie pierwszy odcinek podcastu dotyczący zagadnień związanych z cenami transferowymi. Jest to temat bardzo aktualny ze względu na zbliżające się terminy raportowania za rok 2023. Na kanale co jakiś czas będą pojawiać się nowe treści, w których będziemy tłumaczyć zawiłości systemu podatkowego. Naszym celem jest przybliżyć odbiorcom jak tak naprawdę działają podatki, aby ich zrozumienie było bardziej przyjazne i przejrzyste.
Z pierwszego odcinku można dowiedzieć się:
-
Czy analizy te są jedynie kolejnym podatkowym obowiązkiem, czy może otwierają zupełnie nowe możliwości dla osób zajmujących się finansami firmy?
-
Czy benchmarking musi być trudny i dlatego mogą wykonywać go jedynie osoby znające się na statystyce?
-
Czy w analizach benchmarkingowych może pomóc sztuczna inteligencja?
Odcinek dostępny jest pod linkiem:
Paweł Kossecki został powołany na arbitra Komisji Prawa Autorskiego
03.09.2024 r.
Dzisiaj, dnia 03.09.2024 roku Prezes naszej firmy Kossecki Tax Planning został powołany przez Panią Hannę Wróblewską Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego do sprawowania funkcji arbitra Komisji Prawa Autorskiego.
Do zadań Komisji będzie należało m.in. zatwierdzanie tabel wynagrodzeń organizacji zbiorowego zarządzania, a także mediacja w sporach dotyczących stosowania ww. tabel oraz umów o reemisję.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
Witamy w zespole
31.07.2024 r.
Miło nam jest poinformować, że zespół Kossecki Tax Planning powiększył się o znakomitego specjalistę - Radcę Prawnego Kamila Poźniaka. Kamil będzie wspierał naszych klientów w procesie optymalizacji zobowiązań podatkowych. Szczególnie w zakresie ulg na innowacyjność (ulgi B+R, Innovation Box) oraz postępowań mediacyjnych.
Kilka słów o Kamilu:
Radca Prawny, ukończył studia stacjonarne na Uniwersytecie Gdańskim oraz aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Wpisany jest na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku ze specjalizacją w mediacjach gospodarczych i cywilnych.
Doświadczenie zawodowe zdobywał we wszystkich trzech sektorach - prywatnym, publicznym i pozarządowym. Specjalizuje się w optymalizacji prawnej reprezentowanych podmiotów, preferując zapobieganie sporom i ich polubowne rozwiązywanie. Pełniąc funkcje zarządcze poznał praktykę zarządzania projektami oraz wdrażania reform w organizacjach.
Cieszymy się na owocną współpracę oraz nowe wyzwania, które razem podejmiemy.
Wykład prof. Paula Krugmana i prof. Yochanana Shachmurove
28.06.2024 r.
28 czerwca 2024 roku w Domu Polonii, z inicjatywy Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, odbyło się bardzo ciekawe wydarzenie pod hasłem ,,The Future of the Europe”, podczas którego zaproszeni goście - prof. Paul Krugman noblista z 2008 roku w dziedzinie ekonomii, oraz prof. Yochanan Shachmurove wybitny ekonomista i badacz - wygłosili swoje referaty, w których podkreślili wartość wprowadzania w Europie innowacji i rozwijania technologii. Przyszłość rozwijającej się Europy, w tym Polski, przedstawiono w bardzo optymistycznym świetle.
Wykład Pana prof. Krugmana skupiał się na kwestiach wpływających na współczesną gospodarkę europejską oraz na tym, jak Polska radzi sobie z niektórymi czynnikami w odniesieniu do innych krajów europejskich i USA, takimi jak GDP, bezrobocie czy też inflacja. Natomiast wykład Pana prof. Shachmurove dotyczył kwestii wprowadzania Green Economy w Europie. Podkreślał on w swoim wystąpieniu wartość czerpania z wiedzy z zewnątrz z różnych źródeł i obserwowania dobrych praktyk rynkowych.
Po części wykładowej odbył się również panel dyskusyjny (wraz z sekcją Q&A) z udziałem Pana prof. Konrada Raczkowskiego.
Global Finance Conference
18.06-20.06.2024 r.
Prezes naszej firmy Paweł Kossecki wraz Mariuszem Przybylikiem oraz Yochananem Shachmurove stworzył referat, który został wygłoszony podczas podczas 31 corocznej konferencji - Global Finance Conference. Był on poświęcony korzyściom transformacji energetycznej dla gospodarstw domowych wynikający ze zbilansowania energii - ,,Energy transformation benefits for households from power balancing”.
W referacie zostały omówione kluczowe czynniki ułatwiające czerpanie korzyści ze źródeł odnawialnych oraz została wykazana skuteczność modelu decyzyjnego obejmującego pięć etapów akceptacji technologii: nabycie instalacji odnawialnych źródeł energii, nabycie wiedzy, nabycie technologii, wykorzystanie technologii i rozwój systemu. Przedstawiono również rekomendacje dotyczące praktycznego jego wdrożenia, które opierały się na wynikach ankiety przeprowadzonej pod koniec 2023 r. wśród prosumentów w Polsce posiadających instalacje fotowoltaiczne (PV) wykorzystywane głównie do zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.
Global Finance Conference jest to inicjatywa organizacji non-profit Global Finance Association, która zrzesza społeczność naukową i finansową na całym świecie, organizując wydarzenia i fora sprzyjające wymianie doświadczeń, wiedzy, spostrzeżeń i pomysłów. Tegoroczna edycja konferencji poruszała szeroki zakres zagadnień związanych z Green Finance, ESG, energią globalną, bankowością, stabilizacją finansową, inwestycjami czy też wpływem pandemii COVID -19 na poszczególne dziedziny życia.
Wydarzenie odbyło się w murach urokliwego XVII-wiecznego Uniwersytetu Cagliari na Sardynii. Referat można przeczytać na stronie konferencji Global Finance Conference pod linkiem:
Podziękowanie od Rzecznika MŚP za pomoc w ramach rozwoju współpracy między nauką a biznesem
04.06.2024 r.
W miniony wtorek Prezes naszej firmy Pan Paweł Kossecki został zaproszony na uroczystość z okazji Dnia Przedsiębiorcy, podczas której Pan Adam Abramowicz - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw wręczył mu podziękowanie za współpracę na rzecz budowy pomostu między nauką i biznesem w ramach Rady Naukowej przy Rzeczniku.
Kwestie współpracy miedzy środowiskiem naukowym, a biznesowym są szczególnie ważne w obecnym, dynamicznie rozwijającym się świecie, w którym kluczem do sukcesu jest innowacyjność i tworzenie rozwiązań, które odpowiadają na realne potrzeby rynku. Przeprowadzanie badań rynkowych, analizowanie wyników i zależności oraz sukcesywne ich wdrażanie może w dużym stopniu wpłynąć na stymulację rozwoju rynku. Właśnie dlatego tak bardzo ważną rolę odgrywa ścisła współpraca pomiędzy osobami ze świata nauki, które poszerzają zasoby wiedzy, a przedsiębiorcami, którzy potrafią przekuć tę wiedzę w praktyczne produkty i usługi.
Relacja z wydarzenia ,,Podatki i innowacje"
25.05.2024 r.
W miniony czwartek (23.05.2024 r.) na profilu (na LinkedInie) Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK odbyła się transmisja wydarzenia pt. ,,Podatki i innowacje”. Wydarzenie to wpisało się w kolejną edycję cyklu ,,Śniadania biznesowego” realizowanego przez BIZNESHUB działającego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Tym razem to przedstawiciele naszej firmy Kossecki Tax Planning mogli podzielić się swoją wiedzą ekspercką podczas transmisji na żywo.
Wśród omawianych kwestii nie zabrakło wiedzy merytorycznej, ciekawostek oraz praktycznych wskazówek dotyczących rozliczania ulg podatkowych i wdrażania innowacji w kancelarii doradztwa podatkowego. Podczas spotkania nasi eksperci przybliżyli odbiorcom również nowe, autorskie narzędzie IT dedykowane do przeprowadzania analizy benchmarkingowej cen transferowych.
Link do transmisji:
https://www.linkedin.com/events/niadaniebiznesowe-16-innowacjew7198241375237115904/theater/
Zaproszenie na event online ,,Podatki i innowacje"
23.05.2024 r.
,,Podatki i innowacje", czyli kilka słów na temat ulg wspierających działalność innowacyjną w przedsiębiorstwach oraz o zastosowaniu nowoczesnych technologii IT w procesie przeprowadzania analizy benchmarkingowej.
Kiedy? 23 maja 2024 roku
O której? 9:30
Gdzie? Transmisja spotkania live na LinkedInie WNEIZ UMK
(Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania) dostępna pod linkiem:
https://www.linkedin.com/events/7198241375237115904/
Wdrażanie wielu ciekawych i pożytecznych innowacji we współczesnym świecie staje się z dnia na dzień coraz bardziej powszechne. Od kilku lat istnieje zapis prawny, który umożliwia przedsiębiorcom odliczanie ulg poświęconych działalności innowacyjnej i rozwojowej, tj. ulgi B+R, ulgi Innovation Box, ulgi na innowacyjnych pracowników, a także ulgi na ekspansję. Te, podobnie jak i inne rozwiązania podatkowe, nie są jeszcze dobrze znane w środowisku biznesowym nie tylko w Polsce, ale również i za granicą. Mogą one przynieść wiele korzyści dla przedsiębiorstw, począwszy od zachęcenia ich właścicieli do wprowadzania innowacji w swoich przedsięwzięciach, a skończywszy na zmniejszaniu kosztów z tytułu takich działań.
Dodatkowo, podczas spotkania omówione zostaną kwestie przeprowadzania analizy benchmarkingowej za pomocą nowego, autorskiego narzędzia IT. Analiza porównawcza (benchmarkingowa) jest niezwykle istotna dla podmiotów sporządzających dokumentację cen transferowych (z wyjątkiem mikro- i małych firm), ponieważ stanowi ona obowiązkowy element tego procesu. Sprawne i intuicyjne narzędzie może być wsparciem dla firm, które przeprowadzają taką analizę.
Ze spotkania dowiesz się:
-
jaką istotę i znaczenie mają ulgi wspierające innowacje w firmach
-
jakie są przykładowe rodzaje innowacji w firmach kwalifikowane do ulg
-
jakie są zalety rozliczania ulg
-
jakie można wprowadzić innowacje w kancelarii doradztwa podatkowego
-
jak praktycznie i z sukcesem można wykorzystywać nowoczesne narzędzia IT w kancelarii doradztwa podatkowego do analizy benchmarkingowej.
Spotkanie z Ministrem Finansów Andrzejem Domańskim
26.03.2024 r.
Przedstawiciele naszej firmy uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu poświęconym nowym koncepcjom do zmian legislacyjnych proponowanych przez Ministerstwo Finansów oraz ich roli w planach na przyszłość. Gościem był Andrzej Domański, CFA Finansów, który sprawuje swój urząd od 2023 roku. Pan Minister podczas wydarzenia omówił kluczowe kwestie związane z inwestycjami w rozwój polskich przedsiębiorstw, podkreślając ich międzynarodowy charakter. Szczególnie podkreślał istotę współpracy polsko-niemieckiej, zauważając znaczący udział niemieckich inwestorów w obecnych projektach inwestycyjnych.
Wydarzenie było zorganizowane przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo Handlową.
Konferencja "Podatki - ubezpieczenia - przedsiębiorczość" w Białej Podlaskiej
18.03.2024 r.
W trakcie odbywającej się w dniach 18 - 20 marca Konferencji w Białej Podlaskiej poświęconej zagadnieniom związanym z "Podatkami - ubezpieczeniami - przedsiębiorczością", Prezes naszej firmy - Pan Paweł Kossecki uczestniczył w panelu dyskusyjnym, podczas którego omówione zostały ważne kwestie związane z planowanymi zmianami w zakresie składki zdrowotnej oraz zwolnieniami lekarskimi płaconymi przez ZUS od 1 dnia choroby pracownika. Założenia te wpisują się w projekt reformy, która być może będzie obowiązywała w Polsce już od 2025 roku. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie takie jak:
-
konieczność powrotu do ryczałtowej składki zdrowotnej obowiązującej przedwprowadzeniem tzw. Nowego Ładu
-
parapodatkowy charakter obecnie obwiązującej składki i jego szkodliwość dla małych przedsiębiorstw
-
koszty, które mogą wystąpić wraz z wprowadzeniem zwolnień lekarskich od 1 dnia płaconymi przez ZUS
-
korzyści dla sektora MŚP z wprowadzeniem takiej reformy
-
oraz praktyczne przykłady działań, rozwijane w innych krajach, które sprawdziliby się również w Polsce.
Program ,,Innowacje w podatkach"
12.01.2024 r.